تحلیل #جشنواره_فیلم_فجر در اینستاگرام (۱)


نوشته شده توسط: شیوا دوستی ||Feb. 8, 2018, 4:17 p.m.|| دسته بندی: اینپروبز, داده کاوی, تحلیل محتوا, جشنواره, فیلم فجر

خبر داغ این روزها برای همه اهالی فیلم، سی و ششمین جشنواره فیلم فجر است. جشنواره فیلم فجر مهمترین جشنواره سینمایی ایران است که در سال ۱۳۶۱ آغاز شده و اکنون سی ششمین دوره آن در حال برگزاری می‌باشد.

در این جشنواره فیلم‌های برگزیده‌ی سینمای ایران به رقابت می‌پردازند. در بخش رقابتی جشنواره شرکت کنندگان برای دریافت جایزه‌ی "سیمرغ بلورین" با هم رقابت می‌کنند، همچنین دیپلم افتخار و لوح زرین از دیگر جوایز این جشنواره است. نقش پر رنگ این جشنواره را مردم ایفا می‌کنند. همانند دیگر مسائل روز، جشنواره فیلم فجر نیز با استقبال مردم اهل هنر رو‌به‌رو می‌شود که می‌توان فیدبک‌های مختلف از آنها دریافت نمود.  قطعا رویکرد کاربران در شبکه‌ی اجتماعی اینستاگرام، در زمان برگزاری جشنواره به مراتب افزایش پیدا می‌کند و خبرهای گوناگونی را نسبت به این موضوع در صفحه‌های خود به اشتراک می‌گذارند.  با بررسی اینستاگرام تا حدودی می‌توان بازتاب یک موضوع را تحلیل کرد همچنین نحوه عملکرد کاربران و دید آن‌ها نسبت به یک موضوع از جمله مسائلی است که از بررسی‌ها حاصل می‌شود. با بررسی هشتگ جشنواره فیلم فجر خواهیم دید که تا چه اندازه مرکز توجه کاربران قرار گرفته و نتایج مختلف نسبت به عملکرد کاربران فضای مجازی را با هم خواهیم دید، قطعا  به نقطه نظرات جالبی دست خواهیم یافت.


در روز هفتم از جشنواره فیلم فجر، تحلیل‌ و آنالیزهای مرتبط با این جشنواره در اینستاگرام به شرح زیر بدست آمده است. ابتدا تعداد پست‌های ارسال شده بر اساس فراوانی ارسال آنها در غالب نمودار نشان داده شده است. 

تا به اینجای کار تعداد 24960 پست با این هشتگ ارسال شده است. همانطور که در نمودار مشاهده می‌کنید هر ساله با نزدیک شدن به زمان جشنواره استفاده از این هشتگ با رشد فزاینده ای در اینستاگرام روبرو می شود.

نمودار بعدی نشان دهنده میزان مشارکت کاربران در پست‌های اینستاگرامی با توجه به لایک و کامنت می‌باشد.


 با توجه به این‌که یک بحث هنری مدنظر هست، به طبع با سیل نظرات متفاوت رضایتمندی یا عدم رضایت از پست‌ها  روبه‌رو خواهیم بود که امری طبیعی است. چیزی که مهم و قابل توجه است میزان مشارکت کاربران نسبت به این جشنواره است که افرایش نرخ مشارکت کاربران ملموس می‌باشد.


 بعد از گذشت ۷ روز از شروع این جشنواره، آمارها نشان می‌دهد که علاوه بر هشتگ #جشنواره_فیلم_فجر تعداد 293656 هشتگ دیگر نیز استفاده شده است. از مهم‌ترین آنها می‌توان به سینما، فیلم، بازیگر و ... اشاره داشت. این هشتگ های مرتبط به مراتب مرکز توجه کاربران را نشان خواهد.


 همچنین کاربران فعال در این حوزه را با توجه به نمودار خواهید دید، 


همیشه در هر زمینه یک قشر خاص فعال‌تر هستند و یا به یک موضوع خاص توجه بیشتر نشان خواهند داد. خواهیم دید که کاربران با اسم کاربری مرتبط با هنر، سینما، بازیگر و ... فعال‌ترین افراد در این حوزه بوده‌اند. بررسی نمودار تراکم مکان ارسال پست‌ها نشان می‌دهد عموما در محل سینماها و برگزاری جشنواره بوده است. از نمودار تعامل کاربران هم می‌توان دریافت که مطابق با انتظارات، تا به اینجای کار روند رو به رشدی را داشته است و همچنان این روند ادامه دارد.برچسب ها: اینپروبز, آنالیز, هشتگ, نمودار, ایران, جشنواره, فیلم, فیلم فجر


ساخته شده با در تهران