تحلیل #زلزله بعد از حادثه کرمانشاه


نوشته شده توسط: حسین رمضان‌پور ||Nov. 17, 2017, 11:21 a.m.|| دسته بندی: اینپروبز, داده کاوی, تحلیل محتوا, کرمانشاه, زلزله

همانطور که در خبرها آمده یکشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶ زلزله‌ای در نزدیکی ازگله، استان کرمانشاه در نزدیکی مرز ایران و عراق در ۳۲ کیلومتری جنوب غربی شهر حلبچه عراق رخ داد.

بازتاب این اتفاق خیلی گسترده بود و مثل هر پدیده خوب و بد دیگه‌ای توی چند سال گذشته هشتگ‌های مرتبط با زلزله خیلی زود توی شبکه‌های اجتماعی مختلف توسط کاربران برای تسلیت، ابراز همدردی،‌ اعلام خبر، تحلیل، شکایت و … مورد استفاده قرار گرفتند.

حالا ما حدودا ۲۴ ساعت بعد از وقوع این حادثه، هشتگ‌ #زلزله در اینستاگرام رو آنالیز کردیم تا ببینیم مردم در مورد این پدیده چی میگن.

تا لحظه نگارش این مقاله، هشتگ #زلزله 119765 بار توسط کاربران اینستاگرام استفاده شده که از این بین 80678 پست عمومی در دسترس قرار داره

(‌توجه کنید این تفاوت تعداد لزوما به دلیل تعداد پست های خصوصی نیست چون تعداد دفعات استفاده شده از هشتگ همیشه با تعداد پست‌ها برابر نخواهد بود و ممکنه هشتگ مورد نظر در قسمت نظرات یک پست توسط کاربران بارها تکرار بشه، ضمن اینکه ما اجازه دسترسی به پست‌های شخصی(Private) رو نداریم.)

هشتگ زلزله اولین بار در آگوست 2012 با این پست استفاده شده و تا قبل از وقوع زلزله کرمانشاه تعداد کل پست‌های عمومی آن 34003 بود.

به فاصله ۲۴ ساعت بعد از زلزله کرمانشاه  46675 پست دیگر به این آمار اضافه شد و تعدادش به 80679 رسید یعنی 137٪ رشد

ابتدا پست‌های کاربران رو براساس ساعت ارسال دسته بندی می‌کنیم:


اون نقطه شروع اوج گرفتن استفاده از هشتگ زلزله دقیقا با زمان وقوعش همخوانی داره و نشون میده کاربران در همون دقایق اولیه سعی کردن پست‌هایی رو با #زلزله در اینستاگرام منتشر کنن. اما آمار بعدی که تا حدودی قابل پیش بینی هم هست مربوط به میانگین مشارکت( لایک و کامنت)‌ کاربران در پست‌های مرتبط با زلزله است:


در پست‌هایی که ظرف این ۲۴ ساعت ارسال شده  علاوه بر زلزله،  41293 هشتگ دیگر نیز  استفاده شده که از این میان #کرمانشاه با 23099، #تسلیت با 13044، #ایران با 10239 و #سرپل_ذهاب با 5164  پر استفاده‌ترین‌ها بودند. نمودارکامل تر:


24 ساعت پس از وقوع زلزله 46675 پست با هشتگ زلزله توسط 36369 کاربر ارسال شده است و طبق آمار کاربرهایی وجود دارند که در کمتر از یک روز تا ۲۱۲ پست با #زلزله هم گذاشتند.لیست کاربرهایی که بیشترین استفاده از #زلزله داشتند به  این صورت است:


بررسی تراکم ارسال‌ها در شهرهای مختلف نشان می‌دهد بیشترین ارسال در شهر کرمانشاه بوده است. بقیه شهر‌ها و میزان استفاده از این شهر‌ها هم به این صورت است:تمامی اطلاعات و نمودارهای بالا نمونه ای از گزارش های عمومی سرویس تحلیل محتوای اینپروبز هستش که با هدف انتشار در وبلاگ تهیه شده،‌ کلی امکانات و  ابزار هیجان انگیز دیگر هست که باهاشون می توانید اکانت اینستاگرام خودتون، نظرات کاربران در مورد پست های مختلف، بهترین  و بدترین زمان برای  ارسال مطلب و ... رو آنالیز کنید. اگر می‌خواهید از سرویس های ما بیشتر بدانید و فکر می کنید تحلیل های اینپروبز می‌تواند به شما در شناخت بهتر مخاطب ها توی اینستاگرام کمک کند و یا می خواهید گزارش اختصاصی هشتگ ها و  حساب اینستاگرام خودتون رو داشته باشید فقط کافیه با ما تماس بگیرین تا باهم در موردش گپ بزنیم :)

حتماً می دونید که کپی برداری و استفاده با ذکر منبع آزاده ولی اگر لینک دادید که چه بهتر:)

برچسب ها: اینپروبز, آنالیز, هشتگ, کرمانشاه, تسلیت, زلزله, ایران


ساخته شده با در تهران