چرا Api اینستاگرام به یکباره خاموش شد؟


نوشته شده توسط: حسین رمضان‌پور ||April 6, 2018, 12:11 p.m.|| دسته بندی: instagram, facebook, اینستاگرام, فیسبوک

در آخرین روز‌های سال ۹۶ اینستاگرام طی ایمیلی به تمام سرویس‌های همکار(third parties) خود اعلام کرد که Instagram Platform API طی یک برنامه زمانبندی شده از ۳۱ جولای تا ۱۱ دسامبر ۲۰۱۸ از دسترس خارج خواهد شد و تمام سرویس‌هایی که از این API استفاده می‌کنند باید سرویس Graph API را جایگزین کنند.

نسخه Instagram Platform API مدت‌ها بود که بروزرسانی نمی‌شد و به خیلی از ویژگی‌های جدید اینستاگرام از قبیل استوری‌‌ها، تعداد لایک‌های هر کامنت، دریافت همه کامنت‌های یک پست،‌ اطلاعات حساب‌های بیزینس و .... دسترسی نداشت. در واقع تقریباً از زمانی که فیسبوک اینستاگرام را خریده بوده همه بروزرسانی‌های جدید اینستاگرام روی Graph API اعمال می‌شدند که از محصولات فیسبوک بود نه اینستاگرام.

انتقال به Graph API برای تمام سرویس‌هایی که از سرویس Instagram Platform API استفاده می‌کردند امری گریزناپذیر به نظر می‌رسید اما با توجه به تفاوت‌های زیاد بنیادین این دو API و نوع مختلف سرویس‌هایی که برپایه API اول شکل گرفته بود این امر نیازمند زمان کافی برای سازگاری کامل سرویس‌ها و کاربران آن‌ها بود. اما روز گذشته و در تاریخ ۵ آپریل (۱۶ فروردین) اینستاگرام در ایمیلی به سرویس‌های استفاده کننده از API خود اعلام کرد که برای حفظ حریم خصوصی کاربران خود و بالا بردن امنیت سیستم خود سرویس‌دهی از طریق API را بصورت اضطراری متوقف می‌کند.

To continuously improve Instagram users' privacy and security, we are accelerating the deprecation of Instagram API Platform, making the following changes effective immediately...

اما این تصمیم عکس‌العمل کدام اتفاق است؟ چرا انقدر سریع و اضطراری؟

مایک شروپفر مدیر فنی فیسبوک در گفتگو با تک کرانچ گفت:

فیسبوک در مرحله سخت یک انتقال قرار گرفته تا دیگر هیچ شانسی برای به خطر انداختن حریم شخصی کاربرانش در اتفاقات مشابه فساد کمریج آنالایتیکا ندهد. به این دلیل است که ما تصمیم داریم قسمتی از API اینستاگرام را خاموش کنیم.

شروپفر در ادامه توضیح می‌دهد که برای محدود کردن نوع و تعداد دسترسی‌ها به اطلاعات کاربران فیسبوک و اینستاگرام نیاز به تغییراتی بود که برای اعمال آن‌ها مجبور به خاموش کردن API قدیمی اینستاگرام شدند.

رسوایی بزرگ فیسبوک در عدم حفظ حریم خصوصی کاربرانش در زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بطور مستقیم برروی سایر بیزینس‌هایی که از این طریق به کاربرانشان سرویس‌ می‌دادند اثر گذاشته و آن‌ها را مختل کرده، اینستاگرام ضمن اشاره به این موضوع در ایمیل خود از حمایت‌ آن‌ها در امن نگاه داشتن پلتفرم خود تشکر کرد:

We understand that this may affect your business or services, and we appreciate your support in keeping our platform secure.


اما آیا این تشکر کافیست؟‌:)

برچسب ها: API, instagram, facebook, فیسبوک, اینستاگرام


ساخته شده با در تهران